İade ve İptal Politikası

İade ve İptal Politikası

1. OdaklıPazar’da Satılan E-kitapların İadesi

1.1. Satın almış olduğunuz e-kitaba ait ödemeyi makul sebepler çerçevesinde geri alabilirsiniz. Aşağıda “Kabul Edilmeyen Sebepler” başlığında yer alan sebepler iade için kesinlikle kabul edilmeyecektir.

1.2. Satın aldığınız e-kitabın ücretini 60 gün içinde geri alabilirsiniz. İadenin gerçekleşmesi için iade talebinizi, ödeme yaptığınız tarihten itibaren en geç 60 gün içinde info@odaklipazar.com adresine e-posta ile bildirmeniz gerekmektedir. Telefonla bildirilen iade taleplerinde de mail ile başvuru istenecektir. Telefonla yapılan iade talepleri kabul edilmez. İade talebinize cevaben gönderilen mailde sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak yanıtlamanız gerekmektedir. 60 günü geçen iade talepleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

1.3. 60 günden önce yapılan iade talepleri OdaklıPazar tarafından değerlendirilir ve sebepler makul görülürse iade işlemi gerçekleştirilir.

1.4. “Mesafeli satış sözleşmesi”’ni kabul ettiğinizde “İade ve İptal Politikasını” kabul etmiş sayılırsınız.

1.5. Kötüye kullanım kapsamına giren satın alma işlemlerinde geri ödeme yapılmaz.

1.6.  Aldığınız e-kitabı cep telefonunuza, bilgisayarınıza ya da tabletinize indirerek okuyabilirsiniz. Normal şartlarda satın alınan kitaplar 2 bilgisayar( ev – ofis vb.), 1 cep telefonu ya da 1 tablete indirilebilir.

1.7. Format, silinme vb. gibi durumlara karşılık satın aldığınız ürünü sınırsız sayıda indirme hakkına sahipsiniz. İlgili bilgisayar, tablet ya da akıllı telefona tekrar tekrar indirebilirsiniz.

1.8. Belirtilen adetlerin dışında özel durumlarda yeni bir platformda kullanma ihtiyacınız varsa talebinizi info@odaklipazar.com adresine iletebilirsiniz. Talebiniz işleme alınır ve yeni bir platforma indirme hakkı alabilirsiniz.

1.8. Farklı platformlarda dağıtılması, yayınlanması ve belirtilen adetlerin dışında kullanılması durumunda ürüne erişim hakkınız iptal edilir. Para iadesi yapılmaz.

1.9. OdaklıPazar; kendi takdirine bağlı olarak, herhangi bir ürünün satın alındığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde iadesine veya değiştirilmesine izin verecektir.

1.10.Tekrarlanan faturalı ürünler için, 60 günlük standart iade süresinde, talep edilmesi halinde birden fazla ödeme iadesi yapılabilir.

2. İadelerin ve İptallerin Tanımlanması

2.1. İade talebi teknik sebeplerden ötürü isteniyorsa ilk olarak sorunun giderilmesine yönelik adımların tamamlanması gerekir. Aşağıda belirtilen ve bunlara benzer teknik sorunların giderilmesi için info@odaklipazar.com adresine mail atabilir ya da bize telefonla ulaşabilirsiniz.

  • 2.1.1 Kitabın indirme linkinin mail adresine ulaşmaması (SPAM, Gereksiz kutusuna düşmesi).
  • 2.1.2 Link ulaştığı halde linkin kırık olması (çalışmaması).
  • 2.1.3 Cep telefonu, tablet ya da bilgisayarda PDF okuma araçlarının bulunmaması.

2.2. İade işleminin başlatılması için tüm teknik sorunların ortadan kaldırılması gerekir.

2.3. Müşterinin para iadesi talep etmesi halinde, talep edilen işlemin parası müşteriye geri ödenmektedir.

2.4. İade tekrarlayan faturalı bir ürüne ilişkin ise, iade politikası, son yapılan ödemenin iadesine izin vermektedir.

2.5. Tekrarlayan faturalı ürünün iadesi, iptal ile sonuçlanacaktır.

2.6. Müşterilerin tekrarlayan faturalı ürünlerine ilişkin iptal talep etmesi halinde, hesaplarına bir sonraki döneme ait fatura eklenmeyecektir. İptal, bir para iadesi oluşturmayacak – yalnızca bir sonraki döneme ait faturalamayı sonlandıracaktır.

2.7. İade işleminin başlatılması için tüm teknik sorunların ortadan kaldırılması gerekir.

3. İade İçin Kabul Edilmeyen Sebepler

3.1. OdaklıPazar’dan satın alınan kitaplar PDF formatında hazırlanmış e-kitaplardır. İndirilebilir ürün kategorisindeki ürünler olduğu “Mesafeli Satış Sözleşmesi” ve ürün sayfasındaki “Ürün özellikleri” bölümünde açıkça belirtilmektedir.

3.2. Satın alınan ürünün indirilip-indirilmediğini kontrol edebiliyoruz. Eğer ürün indirilmemiş ise aşağıdaki sebepler iade için engel teşkil etmemektedir. İade işlemi gerçekleştirilir.

3.3. Ürün indirilmiş ise aşağıdaki sebepler iade için kabul edilmeyecektir.

  • 3.3.1 “Ürünün e-kitap olduğunu bilmiyordum.”
  • 3.3.2 “Kendime ait e-posta hesabım yok.”
  • 3.3.3 “Araştırmacıyım, zaten kitapta yer alan bilgileri biliyodum”. (Ürün bazlı olarak OdaklıPazar tarafından değerlendirme yapılacaktır.)

4. OdaklıPazar’ın Para İadesi Politikasının Detayları

4.1. Satıcılar, OdaklıPazar müşterisinin yaptığı satın alma işleminden sonra 60 güne kadar müşteriler adına herhangi bir satışın para iadesini talep edebilir.

4.2. Para iadeleri, müşteriden istenen bilgiler doğrultusunda müşterinin belirttiği kendisine ait hesaba yapılacaktır. İadeler satın alan kişinin hesabına ya da adına yapılabilir. Kanunen üçüncü bir şahsın hesabına ya da adına para iadesi yapılmaz.

4.3. Bir satışta para iadesi yapıldığında, müşteri %100 iade almaktadır. Bu satışa ilişkin yapılan ödemeler için ilgili satıcı veya üyenin hesabı borçlandırılır.

4.3.1 Kredi Kartı ile yapılan ödemelerde geri iade sırasında herhangi masraf kesintisi yapılmadığından OdaklıPazar hesabına yatırılan tutar olduğu gibi ödeme yapılan Kredi Kartına geri aktarılır. Eğer varsa kredi kartının bağlı olduğu bankanın yaptığı kesintiler OdaklıPazar’dan istenemez.

4.3.2 Banka havalesi, Banka EFT ve PTT üzerinden yapılan iade işlemlerinde banka masrafları iade tutarının içinden ödenecek şekilde alıcıya aittir. İadelerde banka EFT ve Havale ücretleri müşteriye aittir.

4.4. Satıcılarımızın, iade politikasıyla çelişen herhangi bir teminat vermesine izin verilmemektedir; OdaklıPazar aracılığıyla satılmış, iade politikamızla çelişen herhangi bir garantiye sahip bir ürün bulmanız halinde, düzeltici eylemde bulunabilmemiz için lütfen bu ürünü bize bildirin.

5. Geri Ödeme Yapılabilmesi İçin Sebepler

5.1. OdaklıPazar, kaliteli ürün ve hizmet sunarak müşterilerini mutlu etmek için her türlü teşvike sahiptir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için, OdaklıPazar aşağıda belirtilen sebepler ile sınırlı olmamak kaydıyla bir satışın para iadesini yapma hakkını saklı tutmaktadır.

5.2. Müşterinin satın alma işleminin gerçeklemesinden itibaren 60 gün içerisinde iade talebi için geçerli bir sebebinin bulunması.

5.3. Ürün satıcısının satın alma işleminin gerçeklemesinden itibaren 60 gün içerisinde müşteri adına iade talebinde bulunması ve müşteri hizmetleri ekibimizin para iadesi için geçerli bir sebebin bulunduğunu doğrulaması.

5.4. Müşterinin, ürünü sahte veya izinsiz olduğunu gösteren geçerli bir rapor sunması.

5.5. OdaklıPazar’ın uygun gördüğü diğer sebepler.

6. İptal Politikası

6.1. Müşteri, tekrarlayan faturalı üyelik ürününü dilediği zaman iptal edebilir. İptal, müşterinin hesabına bir sonraki döneme ait fatura eklenmeyeceği anlamına gelmektedir. Tekrarlayan faturalı üyelik ürününün iptali, para iadesi oluşturmaz.

7. Geri Ödeme Politikasının Kötüye Kullanılması

7.1. Peş peşe veya sürekli para iadesi talep eden müşterilerin yeni satın alımlar yapması engellenir ve son satın alınan siparişin iadesi yapılmaz.

8. OdaklıPazar Müşterilerine Not

8.1. Bu İade ve İptal Politikası, OdaklıPazar Müşteri Sözleşmesinin bir parçasıdır ve bu Sözleşmeye dahil edilmiştir.

8.2. OdaklıPazar’a kayıt olma ve OdaklıPazar Hizmetlerini kullanmanın bir koşulu olarak, bu İade ve İptal Politikasını okuyup anladığınızı açıkça onaylamakta ve bu Politikada yer alan koşul ve şartlara bağlı olacağınızı kabul etmektesiniz.

8.3. Bu İade ve İptal Politikası’nı veya bir bölümünü kabul etmemeniz halinde, tek çözümünüzün OdaklıPazar Hizmetlerini kullanımınızı derhal durdurmak ve hesabınızı sonlandırmak olduğunu kabul etmektesiniz.

8.4. Lütfen bu sonlandırma öncesinde yapılan herhangi bir işlemin İade ve İptal Politikası şartlarına uygun olarak yürütüleceğini ve kontrol edileceğini dikkate alınız.

9. Telif Hakkı ve Dijital Haklar

Çoğu e-Kitap, telif hakkı yasalarınca korunur ve yayıncı ile yazar iş ortaklarımız bizden, yetkisiz kopyalama ve kötüye kullanıma karşı kitaplarını korumamızı isterler. Kitapların korunması dijital haklar yönetimi (DRM) ile gerçekleşir ve bu şekilde belirtilen sınırlamalar e-Kitapların ePub ve PDF dosyaları olarak indirilmesi seçeneklerindeki gibi e-Kitapları kullanımınızı denetler. Bu tür koruma seçenekleri yayıncı tarafından belirlenir ve OdaklıPazar’ın bunları uygulaması gerekmektedir. Satın alınan tüm e-Kitapların satın alınan kişiler tarafından tekrar satışa sunulamaz ve satılamaz. OdaklıPazar bunu tespit ettiğinde kişi hakkında cezai işlemi başlatacaktır.

OdaklıPazar makul sebebin bulunmadığına kanaat getirdiğinde iade etmeme hakkına sahiptir ve saklı tutar.